Набої (Cartridge) – це частина стрілецького озброєння, боєприпаси, призначені для ураження живої сили і матеріальних ресурсів противника.
Не існує єдиних міжнародних правил для позначення набоїв. У Європі, за винятком Великобританії, позначення набоїв в основному здійснюється шляхом вказівки калібру і довжини гільзи на підставі метричної системи в міліметрах. При цьому, обидва значення є приблизними. Тому, в першому випадку частіше говориться про номінальний калібр.
Так, наприклад, позначення 7,92х57 є позначенням для набою з номінальним калібром 7,92 мм і приблизною довжиною гільзи 57 мм. Якщо набій має гільзу з рантом, полурантом або поясом, то позначення доповнюється буквами R, HR або G: 9х32 R; 6,5х50,5 HR; 13,9х100 G. Якщо нижній край набою відповідає діаметру порохової камери, набій називається безрантовим і буквене позначення відсутнє. Також, можуть бути додані інші літери для відмінності в позначенні моделей набоїв одного номінального калібру з однаковою довжиною гільзи.
У США та Великобританії набої найчастіше позначаються відповідно до номінального калібру, вираженого в сотих чи тисячних частках дюйма (1 дюйм – 25,4 мм). Часто до цього позначення додають назву фірми, що розробила відповідний набій. Наприклад, .38 Smith and Wesson Special (Сміт і Вессон Спешіел).
Набої одного номінального калібру нерідко різняться зазначенням додаткових даних: маси порохового заряду і кулі, вираженої в гранах. Так, маркування .45-90-300 служить для позначення набою з номінальним калібром 0.45 дюйма (11,43 мм), масою порохового заряду 90 гран (5,832 грама) і масою кулі 300 гран (19,44 грама). Наступні за позначенням номінального калібру цифри можуть також висловлювати і інші характеристики, наприклад, рік прийняття на озброєння, як у випадку набою .30-06. Цей набій номінального калібру 0.30 дюйма (7,62 мм) був прийнятий на озброєння в 1906 році.
Набої (Cartridges) | Пістолетні | Револьверні | Проміжні |
Гвинтівкові | Рушничні | Великокаліберні |