ФН МАГ (FN MAG)

Кулемет ФН МАГ (FN MAG)
Кулемет ФН МАГ (FN MAG)

ФН МАГ (FN MAG), Мitrailleuse d’Appui General – бельгійський єдиний кулемет фірми “Fabrique Nationale” є надійним і зручним у використанні кулеметом, а також має відмінне збирання.


Набої7,62х51 мм НАТО

Тактико-технічні характеристики кулемета ФН МАГ (FN MAG)

Довжина – 1 263 мм
Ширина – 118,7 мм
Висота – 263 мм
Вага без набоїв 10,85 кг
Дуло 630 мм, 4 нарізи (справа наліво)
Живлення: металева кулеметна стрічка
Темп стріляння від 650 до 1 000 пострілів/хв залежно від регулювання газового тиску
Дульна швидкість 853 м/с
Прицільна дальність 1 200 м
Максимальна дальність 1 800 м


Кулемет ФН МАГ (FN MAG), ліва сторона
Кулемет ФН МАГ (FN MAG), ліва сторона

Кулемет ФН МАГ (FN MAG) був прийнятий на озброєння в 1959 році як єдиний кулемет країнами, що входять до блоку НАТО. А в загальному, кулемет був прийнятий арміями 50 країн світу.

Компанія “FN” розробляла кулемет ФН МАГ (FN MAG) на основі системи стрічкового живлення німецького кулемета часів Другої світової війни – МГ42 (MG42) і системи автоматики, замикання каналу дула, його кріплення і амортизатора віддачі ручного кулемету Браунинг М1918 (Browning M1918). Головним конструктором кулемета ФН МАГ (FN MAG) був Ернест Вервье (Ernest Vervier).

Автоматика кулемета ФН МАГ (FN MAG) працює на системі відводу порохових газів з каналу дула з довгим ходом газового поршня. На стрілецьку зброю компанії “ФН” (FN) протягом багатьох років застосовувалася система відводу порохових газів з каналу дула, розроблена Браунінгом, тому не дивно, що така ж система застосована і на цій зброї. Газовідвідний механізм знаходиться під дулом і складається з трьохпозиційного газового регулятора, газового циліндра і газового поршня. Газовий поршень з’єднаний зі штоком, шарнірно з’єднаний із затворною рамою. Замикання каналу дула відбувається за допомогою вертикально рухомого механізму, шарнірно з’єднаного із затворною рамою, яка взаємодіє з важелем замикання, половина якого знаходиться в вирізах остова затвору. Ударник знаходиться в каналі затвору.

Зенітний кулемет ФН МАГ (FN MAG)
Зенітний кулемет ФН МАГ (FN MAG)

У внутрішньому просторі штоку поршня розташована зворотньо-бойова пружина. Система амортизуючого пристрою є втулка, яка приймає удар затворної рами при віддачі. Затворна рама при русі назад під час пострілу входить в амортизуючий конус, який разом з втулкою рухаються назад через одинадцять тарілчастих прокладок, що поглинають силу віддачі. При русі вперед вони штовхають втулку і конус з рамою затвору. Стріляння відбувається з відкритого затвору.

Піхотний кулемет на станції з дистанційним керуванням
Піхотний кулемет на станції з дистанційним керуванням

Ударно-спусковий механізм (УСМ) кулемета ФН МАГ (FN MAG) куркового типу, як у німецького кулемета МГ42 (MG42). Прапорець перемикача режиму вогню з’єднаний з кнопковим ручним запобіжником, розташованим над пістолетною рукояттю і блокує затвор. При постановці кулемета ФН МАГ (FN MAG) на запобіжник здійснюється блокування шептала в його верхньому положенні. Кулемет ФН МАГ (FN MAG) може бути поставлений на запобіжник лише в положенні бойового зведення.

Кулемет ФН МАГ (FN MAG) має двоступеневу систему стрічкової подачі набоїв, яка забезпечує подання патронної стрічки під час руху затвору як вперед, так і назад.

Дуло ФН МАГ (FN MAG) має щілинний полум’ягасник, швидкознімне, канал дула хромований. Нарізка дула правобічна – 4 нарізи з кроком 305 мм. На дулові кріпиться мушка, газовідвідний патрубок і рукоять для перенесення зброї і швидкої заміни дула.

Дульна коробка кулемету ФН МАГ (FN MAG) виконана методом штампування з посиленням сталевими вставками. Передня і задня частини дульної коробки посилені. У передній частині встановлені муфти дула і газового поршня, в задній частині – шийка прикладу.

ФН МАГ (FN MAG) для встановлення на бронетехніку чи гелікоптери
ФН МАГ (FN MAG) для встановлення на бронетехніку чи гелікоптери

У передній частині газового циліндру кулемета ФН МАГ (FN MAG) встановлена ​​двонога регульована складна сошка.

Приклад кулемета ФН МАГ (FN MAG) стаціонарний, виконаний з дерева. Прицільні пристосування складаються з регульованої мушки і секторного цілика від’юстованого через 100 метрів. У складеному положенні стріляння відбувається на відстань від 200 до 800 м, в відкинутому положенні цілика стріляння відбувається на відстань від 800 до 1 800 м.

Всі версії кулемета ФН МАГ (FN MAG) мають один і той самий внутрішній механізм і відрізняються один від одного різними конструкціями дула (гладкоствольні версії, версії з ребристими дулами), прикладами і пістолетними рукоятями різних форм. Всі ці різновиди залежали від побажань клієнтів, які закуповували зброю.


Різновид кулемету ФН МАГ (FN MAG)


Кулемет MAG 60.40
Кулемет MAG 60.40

МАГ 60.20 (MAG 60.20) – піхотний базовий різновид з незнімним прикладом, сошками і пістолетною рукояттю.
МАГ 60.30 (MAG 60.30) – авіаційна версія з електроспуском.
МАГ 60.40 (MAG 60.40) – спарений різновид для встановлення на бойові броньовані машини.
МАГ 10.10 (MAG 10.10) – різновид для джунглів з укороченим дулом і прикладом.