МП36/III Шмайсер (MP36/III Schmeisser)

Пістолет-кулемет МП36/III Шмайсер (MP36/III Schmeisser)
Пістолет-кулемет МП36/III Шмайсер (MP36/III Schmeisser)

МП36/III Шмайсер (MP36/III Schmeisser) – німецький пістолет-кулемет часів Третього Рейху, модифікація пістолета-кулемета МП34/III Шмайсер (MP34/III Schmeisser) 1936 року, виконана конструктором-зброярем Хуго Шмайсером (Hugo Schmeisser). Зовнішній вигляд оформлений під стандартну зброю піхоти Вермахту – карабін Маузер Кар98к (Kar98k).


Набої9х19-мм Парабелум

Тактико-технічні характеристики пістолета-кулемета МП36/III Шмайсер (MP36/III Schmeisser)

Довжина 1 130 мм
Маса без набоїв 4,77 кг
Дуло 502 мм, 6 нарізів (правосторонні)
Магазин знімний, коробчастого типу, ємністю 20 або 32 набої
Темп стріляння 400 пострілів/хв
Дульна швидкість 480 м/с
Прицільна дальність – заявлена 1 000 м – фактична 300 м


    Прагнення уніфікувати зброю піхоти спонукало Хуго Шмайсера на розробку абсолютно нового зразка автоматичної зброї, який використовував віддачу при пострілі з вільним затвором для роботи автоматики і розрахованого на 9-мм набій Парабелум (Parabellum).

Пістолет-кулемет МП36/III Шмайсер (MP36/III Schmeisser), ліва сторона
Пістолет-кулемет МП36/III Шмайсер (MP36/III Schmeisser), ліва сторона

Пістолет-кулемет МП36/III Шмайсер (MP36/III Schmeisser) складався із затворної коробки, дула, затвору, ударно-спускового механізму, зворотнього механізму, ложі і магазину. Особливістю цього зразка зброї було поєднання ударно-спускового механізму (УСМ), розрахованого на ведення одиночного і автоматичного вогню, запозиченого від MP28/II (MP28/II), з рухомими частинами автоматики: затвором і зворотно-бойовою пружиною в телескопічних направляючих трубках, що дозволило знизити темп стріляння до 500 пострілів на хвилину і домогтися стабілізації зброї під час стріляння. Це згодом підвищило влучність стріляння як одиночними пострілами, так і короткими чергами. Подовження дула дозволило підвищити дульну швидкість кулі практично в півтора рази.

Пістолет-кулемет МП36/III Шмайсер (MP36/III Schmeisser) мав гвинтівкове ложе і приклад, а також кріплення для багнета. Однак, зброя залишилася лише дослідним зразком через те, що конструктор Хуго Шмайсер незаконно скористався патентом Фольмера на систему телескопічних направляючих трубок зворотньо-бойової пружини, що могло стати причиною неприємностей для фірми “ЕРМА”, де працював Шмайсер і для самого Хуго Шмайсера.

Однак, розробка пістолета-кулемета МП36/III Шмайссер (MP36/III Schmeisser) показала, що при збільшенні розмірів дула із застосуванням малопотужних пістолетних набоїв, крім деякого збільшення дульної швидкості кулі нічого не дає. Пістолет-кулемет МП36/III Шмайссер (MP36/III Schmeisser) поклав початок розробок принципово нового типу автоматичної зброї, що отримала назву автоматичних штурмових гвинтівок.