МП38 (MP38)

Пістолет-кулемет МП38 (MP38)
Пістолет-кулемет МП38 (MP38)

  МП38 (MP38) – німецький пістолет-кулемет Німеччини часів Третього Рейху, можливо, найвідоміший армійський пістолет-кулемет всіх часів, але увійшов в історію він під ім’ям абсолютно не того конструктора, що його розробив – Шмайссера.


Набої9х19 мм Парабелум

Тактико-технічні характеристики пістолета-кулемета МП38 (MP38)

Довжина
– 833 мм з розкладеним прикладом
– 630 мм зі складеним прикладом
Вага
– без набоїв 4,22 кг
– спорядженого 4,85 кг
Дуло 248 мм, 6 нарізів (правосторонні)
Магазин знімний, коробчастого типу, штанговий, ємністю 32 набої
Темп стріляння 600 пострілів/хв
Дульна швидкість 380 м/с
Прицільна дальність стріляння 200 м
Ефективна дальність стріляння 120 м


Пістолет-кулемет МП38 (MP38) з розкладеним прикладом
Пістолет-кулемет МП38 (MP38) з розкладеним прикладом

Пістолет-кулемет МП38 (MP38) правильніше називати Фольмер (Vollmer). Фактично Хуго Шмайссер не зіграв жодної ролі в розробці конструкції цієї зброї крім того, що автоматика пістолета-кулемета МП38 (MP38) працювала на системі Шмайссера – віддача при пострілі з вільним затвором.

Пістолет-кулемет МП38 (MP38), вигляд спереду зліва
Пістолет-кулемет МП38 (MP38), вигляд спереду зліва

Вперше пістолет-кулемет МП38 (MP38) був виготовлений на підприємстві “Ерма” і мав безліч характерних саме для зброї цієї компанії рис, хоча пізніше Шмайссер очолив виробництво пістолета-кулемета МП40 (MP40).

Неповне розбирання пістолета-кулемета МП38 (MP38)
Неповне розбирання пістолета-кулемета МП38 (MP38)

    У конструкцію пістолета-кулемета МП38 (MP38) було внесено кілька специфічних додатків на вимогу Верховного командування Вермахту, і з самого початку пістолет-кулемет став лідером в своєму класі. Це був перший пістолет-кулемет, який мав вдалу конструкцію складного приклада. Вже з самого початку виробництва пістолет-кулемет МП38 (MP38) фактично не мав будь-яких дерев’яних накладок і призначався спеціально для використання в рухомій механізованій армії. Подібно до свого попередника – пістолета-кулемета МП18/1 (MP18/1) – він став еталоном, якому слідували практично всі інші моделі пістолетів-кулеметів, і навіть сьогодні його вплив все ще помітно.

Приймач магазину пістолета-кулемета МП38
Приймач магазину пістолета-кулемета МП38

    Автоматика пістолета-кулемета МП38 (MP38) заснована на системі використання енергії віддачі з вільним затвором. МП38 (MP38) мав масивний, циліндричної форми затвор, який замикався не жорстко, фіксоване дуло і ударник, який виступав з торцевої поверхні затвору. Замикаюча пружина також виконувала функцію зворотно-бойової. Вона розташовувалася в сталевій трубці, яка під час стріляння в’їжджала в затвор телескопічено.

Мушка пістолета-кулемета MP38
Мушка пістолета-кулемета MP38

    Механізм пістолета-кулемета МП38 (MP38) функціонував наступним чином: як тільки стрілець натискав на курок, затвор, під дією замикаючої пружини пересівався вперед і своїм подавачем проштовхував верхній набій з магазину в дуло. Виштовхувач своїм захопленням потрапляв в жолобок гільзи набою.

Цілик пістолета-кулемета МП38 (MP38)
Цілик пістолета-кулемета МП38 (MP38)

    За мілісекунди до завершення замикаючого руху затвора по капсулю набою ударяв бойок і відбувалося запалення пороху набою. Тиск порохових газів рівномірно діяв на всі боки, а значить і на кулю, і на донце гільзи з затвором, надаючи їм прискорення, спрямоване в протилежні сторони. Причому, значно легша куля досягала істотно більш високої швидкості, ніж масивний затвор. Найвищу швидкість куля і затвор мали в той момент, коли куля вилітала з дула. Оскільки гільза все ще перебувала в набійнику, гази не могли прорватися назад.

Дульна коробка пістолета-кулемета МП38 (MP38)
Дульна коробка пістолета-кулемета МП38 (MP38)


У той момент, коли куля покидала дуло пістолета-кулемета МП38 (MP38), тиск газів різко зменшувався, а імпульс руху затвора настільки був великий, що він відкочувався назад разом з захопленою гільзою і стискав замикаючу пружину. Гільза віддалялася зі зброї викидачем на праву сторону. У цьому стані пістолет-кулемет МП38 (MP38) готовий до подачі наступного набою, і до здійснення пострілу. Якщо стрілець відпускав курок або витратив усі патрони, затвор утримувався у зведеному положенні.

    Однак, пістолет-кулемет МП38 (MP38) мав пару недоліків.
Перший, який не минув і пістолет-кулемет MP40 (MP40), складався в однорядній системі подачі боєприпасів, яка була неефективною і призводила до осічок зброї.
Другий, полягав в тому, що виробництво цієї зброї було дорогим і трудомістким. Це вимагало автоматизувати значну кількість виробничих операцій і використовувати тільки високоякісну сталь.

    Основним слабким місцем пістолета-кулемета МП38 (MP38) був його запобіжник. Оскільки руків’я зведення затвору в режимі запобіжника поміщалось в гачкоподібний паз кришки затвору, то воно дуже легко знімалося із цього пазу навіть при легкому поштовху або удару, що приводило до мимовільного пострілу. З цієї причини почастішали нещасні випадки. Пістолет-кулемет МП38 (MP38) довелося допрацьовувати.

    Пістолет-кулемет МП38 (MP38) довелося допрацювати, а саме – запобіжник. Руків’я зведення затвору тепер складалося з двох частин і оснащувалося ковпаком з пружиною. Для зняття руків’я зведення затвору з запобіжного пазу необхідно було вивільнити фіксатор пружини методом витягування ковпака. Зброя стала вельми надійною і безпечною.

    Незабаром після початку війни німецька влада зрозуміла, що у них немає ні часу, ні коштів, щоб розширити виробництво пістолета-кулемета МП38 (MP38) і попросила розробити нову модель зброї. Нею став пістолет-кулемет МП40 (MP40).